Při prvním nákupu sleva 5% (v objednávce do poznámky uveďte "moje poprvé" :-)).

Použité druhy dřevin

Březová kůra lisovaná

     Plátky březové kůry o velikosti 3x3 cm se umístí cca na 10 min do vody. Po vyjmutí a řádném vysušení, dojde k nanesení vodě odolného lepidla a následnému vložení, slepených plátku, do lisovacího stroje. Po slisování je nutné ponechat polotovar 48 hodin, aby lepidlo uschlo. Takto získaný produkt mistr opracuje do požadovaného tvaru. Rukojeti z tohoto materiálu se v Rusku vyrábějí kvůli tomu, že velmi dobře udržují teplo a zpříjemňují manipulaci s nožem v zimním období.

 


Bříza karelská

     Karelská republika (karelsky Karjalan Tazavata) je velmi bohatou oblastí na různé druhy dřevin, včetně bříz. Tato dřevina se vyznačuje krásnou strukturou, odlností a je mimořádně ceněná. Využívá se k výrobě nábytku a okrasných předmětů (v našem případě nožů). Ceny tohoto dřeva dosahují na evropských trzích srovnatelných cen s tropickou dřevní surovinou. Její latinské označení je betula pendula varianta carelica. V naší nabídce najdete nože které mají rukojeť ze stabilizované karelské břízy v různých barevných provedeních.

 

Padouk africký (Pterocarpus soyauxii)

      Padouk africký je listnatý strom, který roste především v západní Africe, v Nigerii, Kamerunu, vyskytuje se také v rovnikové Guineji a Gabonu. Strom dorůstá výšky až 30 metrů, šířka kmene dosahuje od 0,6m do 1m. Barva dřeva je velmi rozmanitá a to od sytě červené až do tmavě hnědé s červenými pruhy. Také se můžeme setkat i s oranžovým odstínem, který je považován za výjimky, a proto se více cení. Padouk africký je velmi odolná dřevina s vlnitými vlákny, má vysokou pevnost v ohybu a tlaku. Díky svému atraktivnímu vzhledu se padouk hojně využívá v interierové truhlařině, výrobě hudebních nástrojů a na výrobu střenek/rukojetí pro lovecké nože (střelné zbraně). Zajímavostí je, že při kontaktu se zeminou v ní může vydržet až 25 let.

 

Wenge (Millettia laurentii)

     
Jedná se o africkou dřevinu s oblastí výskytu v Kongu, Gabonu a Zaire. Wenge je jehličnan s průměrnou výškou 15m a šířkou kmene do 1m. Barva jádrového dřeva je tmavě hnědá s tenkými letokruhy. Vlákna jsou rovná a textura je dobře viditelná. Jednou ze základních vlastností, kterou ocení milovníci loveckých nožů je odolnost tohoto dřeva proti oděrkám a nárazům. Nůž snese tvrdé zacházení a na rukojeti i po delší době není nic poznat.

Cardwellia sublims (Лайсвуд)

      Je rostlina z čeledi proteovitých. Jsou to dřeviny s jednoduchými a převážně střídavými listy a květy uspořádanými často v nápadných květenstvích. Vyskytují se v počtu asi 1700 druhů zejména v tropech a subtropech jižní polokoule. Významným producentem této dřeviny je Austraile.

     
Ořešák královský

     Je mohutný listnatý strom, který může dorůstat výšky až 45 metrů.Ořechové dřevo je v Evropě velice rozšířené. Má zajímavou kresbu a proto je hojně využíváno v dekorativním dřevařství. Barva dřeva je ovlivňována složením půdy. Ořech je tvrdá a trvanlivá dřevina, vhodná na výrobu rukojetí loveckých nožů.  Habr obecný (Carpinus betulus)

      Habr je statný strom s mohutnou korunou, který je schopen se dožít až 160 let. Dobře snáší ořezávání a proto se hojně vyskytuje v živých plotech. Oblast výskytu je velice široká od Evropy, Malé Asie až po Východní Asii. V Rusku se habr využívá při výrobě střeněk k loveckým nožům ve stabilizovaném, černém provedení. Nože opatřené takovou rukojetí, vypadají velice elegantně.Palisandr
 

      Je druh exotického vzácného dřeva dřeva červeno-hnědé barvy, někdy s fialovými podtóny a černým rýhováním. Vyniká tvrdostí, trvanlivostí a akustickými vlastnostmi. Různé poddruhy palisandru rostou v Brazílii, Laosu, východní Indie, v Thajsku, na ostrovech Java, Bali a Ceylon. Tvrdost palisandru je podobná Ebenu . Tento druh dřeva je ideální pro okrasnou dřevořezbu. Palisandr má čokoládovou barvu s barevnou pruhovanou gamou. Masivní palisandr je drahé dřevo, protože strom roste pomalu, trvá asi 200 let než doroste do velikosti vhodné pro výrobu.

 

užitečné odkazy:

Damaškové nože značky Altai Knives

Damaškové nože značky Siberia Knives

Damaškové nože značky Kovárna Klementěva